2021 DHL SA NATIONALS - MASTERS (Event Date: 09/10/2021)

All Results

Generated on 02/12/2021 2:54 pm


110-129 yrs min. Female 3 x 1km Beach Run Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Humphreys, Lindi (F)        
    > Pritchard, Arinda (F)        
    > Saporta, Antonelle (F)        


110-129 yrs min. Female Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Pritchard, Arinda (F)        
    > Saporta, Antonelle (F)        
    > Van Den Berg, Bronwyn (F)        


110-129 yrs min. Female Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Borchardt, Nadine (F)        
    > Mallion, Christina (F)        
    > McClelland, Gina (F)        


110-129 yrs min. Male Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Dupper, Louis (M)        
    > Manthe, Luke (M)        
    > Rentzke, Martin (M)        


110-129 yrs min. Male Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Manthe, Luke (M)        
    > Rensburg, Earl (M)        
    > Von Wildeman, Richard (M)        


130-149 yrs min. Female 3 x 1km Beach Run Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Borchardt, Nadine (F)        
    > McClelland, Gina (F)        
    > Pooley, Tracey (F)        


130-149 yrs min. Female Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Borchardt, Nadine (F)        
    > McClelland, Gina (F)        
    > Pooley, Tracey (F)        


130-149 yrs min. Female Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Gous, Tracy (F)        
    > Loftus, Nina (F)        
    > Saporta, Antonelle (F)        


130-149 yrs min. Male 3 x 1km Beach Run Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Le Roux, David (M)        
    > Reen, Brad (M)        
    > Van den Berg, Nicholas (M)        
Grand Final   2 Clifton Team A Clifton 7    
    > Cloete-Hopkins, Alex (M)        
    > Roberts, Luke (M)        
    > Thompson, James (M)        
Grand Final   3 Summerstrand Team B Summerstrand 6    
    > Eray, Laurent (M)        
    > Gous, Fanta (M)        
    > Stone, Andrew (M)        


130-149 yrs min. Male Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Le Roux, David (M)        
    > Reen, Brad (M)        
    > Van den Berg, Nicholas (M)        
Grand Final   2 Seagulls Team A Seagulls 7    
    > Ingram, Earl (M)        
    > Jerling, Roland (M)        
    > Rajaal, Ridwaan (M)        
Grand Final   3 Kings Beach Team A Kings Beach 6    
    > Coetzee, Franklin (M)        
    > Lloyd, Shaun (M)        
    > Middleton, Paul (M)        
Grand Final   4 Clifton Team A Clifton 5    
    > Mockford, Craig (M)        
    > Roberts, Luke (M)        
    > Thompson, James (M)        


130-149 yrs min. Male Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Gous, Fanta (M)        
    > Loftus, Howie (M)        
    > Reen, Brad (M)        
Grand Final   1 Summerstrand Team B Summerstrand 7    
    > Craig, Wayne (M)        
    > Heath, Johan (M)        
    > Stone, Andrew (M)        
Grand Final   3 Clifton Team A Clifton 6    
    > Brown, Donovan (M)        
    > Noble, Chad (M)        
    > Thompson, James (M)        


150-169 yrs min. Female 3 x 1km Beach Run Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Umhlanga Rocks Team A Umhlanga Rocks 8    
    > Botha, Andrea (F)        
    > Pearson, Lisa (F)        
    > Van Bassen Jongbloet, Carryl (F)        


150-169 yrs min. Female Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Umhlanga Rocks Team A Umhlanga Rocks 8    
    > Botha, Andrea (F)        
    > Pearson, Lisa (F)        
    > Van Bassen Jongbloet, Carryl (F)        


150-169 yrs min. Male 3 x 1km Beach Run Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Umhlanga Rocks Team A Umhlanga Rocks 8    
    > Challenor, Brett (M)        
    > Morris, Derek (M)        
    > Pearson, Chris (M)        
Grand Final   2 Clifton Team A Clifton 7    
    > Allderman, Mark (M)        
    > Ingpen, Paul (M)        
    > Mockford, Craig (M)        


150-169 yrs min. Male Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Allderman, Mark (M)        
    > Cloete-Hopkins, Alex (M)        
    > McClelland, Robert (M)        
Grand Final   2 Summerstrand Team A Summerstrand 7    
    > de Villiers, PK (M)        
    > Gous, Fanta (M)        
    > Jefferies, Bruce (M)        
Grand Final   3 Kings Beach Team A Kings Beach 6    
    > Allen, Christopher (M)        
    > Billson, Patrick (M)        
    > Duffy, Peter-John (M)        
Grand Final   4 Clifton Team B Clifton 5    
    > Brown, Donovan (M)        
    > Gaylard, Anton (M)        
    > Ingpen, Paul (M)        
Grand Final   5 Milnerton Team A Milnerton 4    
    > Baloka, Ashley (M)        
    > Jones, Peter (M)        
    > Zumpt, Marco (M)        


150-169 yrs min. Male Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Cloete-Hopkins, Alex (M)        
    > McClelland, Robert (M)        
    > Mockford, Craig (M)        
Grand Final   2 Umhlanga Rocks Team A Umhlanga Rocks 7    
    > Botha, Dylan (M)        
    > Challenor, Brett (M)        
    > Morris, Derek (M)        
Grand Final   3 Clifton Team B Clifton 6    
    > Gaylard, Anton (M)        
    > Ingpen, Paul (M)        
    > Newton-Johnson, Bevan (M)        
Grand Final   4 Summerstrand Team A Summerstrand 5    
    > Cowper-Johnson, Gary (M)        
    > de Villiers, PK (M)        
    > Harcus, Brandon (M)        
Grand Final   5 Kings Beach Team A Kings Beach 4    
    > Clarke, Brian (M)        
    > Duffy, Peter-John (M)        
    > Middleton, Paul (M)        


170+ yrs min. Male Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Umhlanga Rocks Team A Umhlanga Rocks 8    
    > Horn, Nic (M)        
    > Morris, Derek (M)        
    > Pearson, Chris (M)        


170+ yrs min. Male Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Kings Beach Team A Kings Beach 8    
    > Aubin, Andrew (M)        
    > Cones, Nigel (M)        
    > Gault, Rob (M)        


30-34 Female Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Mallion, Christina (F) Clifton 8    


30-34 Female Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Mallion, Christina (F) Clifton 8    


30-34 Female Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Mallion, Christina (F) Clifton 8    


30-34 Female Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Mallion, Christina (F) Clifton 8    


30-34 Female Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Mallion, Christina (F) Clifton 8    


30-34 Female Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Humphreys, Lindi (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Mallion, Christina (F) Clifton 7    


30-34 Male 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Rensburg, Earl (M) Summerstrand 8    


30-34 Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Rensburg, Earl (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Barry, Simon (M) Kings Beach 7    
Grand Final   3 Mawonga, Bonani (M) Bluewater Bay 6    


30-34 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Rensburg, Earl (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Mawonga, Bonani (M) Bluewater Bay 7    
Grand Final   3 Barry, Simon (M) Kings Beach 6    


30-34 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Neusch, Alex (M) Big Bay 8    
Grand Final   2 Rensburg, Earl (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Barry, Simon (M) Kings Beach 6    


30-34 Male Ironman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Neusch, Alex (M) Big Bay 8    
Grand Final   2 Rensburg, Earl (M) Summerstrand 7    


30-34 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Neusch, Alex (M) Big Bay 8    
Grand Final   2 Rensburg, Earl (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Barry, Simon (M) Kings Beach 6    
Grand Final   4 Mawonga, Bonani (M) Bluewater Bay 5    


30-34 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Neusch, Alex (M) Big Bay 8    


30-34 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Barry, Simon (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Neusch, Alex (M) Big Bay 7    
Grand Final   3 Mawonga, Bonani (M) Bluewater Bay 6    


35-39 Female 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Humphreys, Lindi (F) Summerstrand 8    


35-39 Female Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Humphreys, Lindi (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Rentzke, Lisa (F) Summerstrand 7    


35-39 Female Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Humphreys, Lindi (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Rentzke, Lisa (F) Summerstrand 7    


35-39 Female Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Humphreys, Lindi (F) Summerstrand 8    


35-39 Female Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Humphreys, Lindi (F) Summerstrand 8    


35-39 Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Coetzee, Franklin (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Manthe, Luke (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Rentzke, Martin (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Von Wildeman, Richard (M) Summerstrand 5    


35-39 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Coetzee, Franklin (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Manthe, Luke (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Rentzke, Martin (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Von Wildeman, Richard (M) Summerstrand 5    


35-39 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Von Wildeman, Richard (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Rentzke, Martin (M) Summerstrand 7    


35-39 Male Double Ski
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Loftus, Howie (M)        
    > Von Wildeman, Richard (M)        


35-39 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Von Wildeman, Richard (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Manthe, Luke (M) Summerstrand 7    


35-39 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Von Wildeman, Richard (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Manthe, Luke (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Coetzee, Franklin (M) Kings Beach 6    


40-44 Female 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Pritchard, Arinda (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Saporta, Antonelle (F) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Harcus, Claudia (F) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Marcus, Sarah (F) Kings Beach 5    
Grand Final   5 Gous, Tracy (F) Summerstrand 4    


40-44 Female Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gous, Tracy (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Parker, Candice (F) Kings Beach 7    
Grand Final   3 Marcus, Sarah (F) Kings Beach 6    
Grand Final   4 Pritchard, Arinda (F) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Saporta, Antonelle (F) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Jarvis, Lorrin (F) Summerstrand 3    
Grand Final   7 McClelland, Gina (F) Clifton 2    
Grand Final   8 Van Den Berg, Bronwyn (F) Summerstrand 1    


40-44 Female Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 McClelland, Gina (F) Clifton 8    
Grand Final   2 Parker, Candice (F) Kings Beach 7    
Grand Final   3 Marcus, Sarah (F) Kings Beach 6    
Grand Final   4 Gous, Tracy (F) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Saporta, Antonelle (F) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Pritchard, Arinda (F) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Jarvis, Lorrin (F) Summerstrand 2    
Grand Final   8 Van Den Berg, Bronwyn (F) Summerstrand 1    
Grand Final   9 Harcus, Claudia (F) Summerstrand 0    


40-44 Female Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gous, Tracy (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 McClelland, Gina (F) Clifton 7    
Grand Final   3 Saporta, Antonelle (F) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Harcus, Claudia (F) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Van Den Berg, Bronwyn (F) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Pritchard, Arinda (F) Summerstrand 3    


40-44 Female Double Ski
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Borchardt, Nadine (F)        
    > McClelland, Gina (F)        


40-44 Female Ironwoman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gous, Tracy (F) Summerstrand 8    


40-44 Female Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gous, Tracy (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Saporta, Antonelle (F) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Harcus, Claudia (F) Summerstrand 6    


40-44 Female Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gous, Tracy (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 McClelland, Gina (F) Clifton 7    


40-44 Female Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gous, Tracy (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Saporta, Antonelle (F) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Harcus, Claudia (F) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Jarvis, Lorrin (F) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Van Den Berg, Bronwyn (F) Summerstrand 4    


40-44 Male 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Van den Berg, Nicholas (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Roberts, Luke (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Heath, Johan (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Gane, Benji (M) East London 5    
Grand Final   5 Baloka, Ashley (M) Milnerton 4    
Grand Final   6 Wagner, Christopher (M) Big Bay 3    
Grand Final   7 Thompson, James (M) Clifton 2    


40-44 Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Smith, Ferdi (M) Seagulls 8    
Grand Final   2 Van den Berg, Nicholas (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Baloka, Ashley (M) Milnerton 6    
Grand Final   4 Gane, Benji (M) East London 5    
Grand Final   5 Jerling, Roland (M) Seagulls 4    
Grand Final   6 Nonzinyana, Luvuyo (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Rajaal, Ridwaan (M) Seagulls 2    
Grand Final   8 Roberts, Luke (M) Clifton 1    


40-44 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Van den Berg, Nicholas (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Roberts, Luke (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Gane, Benji (M) East London 6    
Grand Final   4 Reen, Brad (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Jerling, Roland (M) Seagulls 4    
Grand Final   6 Smith, Byron (M) Umhlanga Rocks 3    
Grand Final   7 Thompson, James (M) Clifton 2    


40-44 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Thompson, James (M) Clifton 8    
Grand Final   2 Roberts, Luke (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Gane, Benji (M) East London 6    
Grand Final   4 Noble, Chad (M) Clifton 5    
Grand Final   5 Wagner, Christopher (M) Big Bay 4    
Grand Final   6 Van den Berg, Nicholas (M) Summerstrand 3    


40-44 Male Ironman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Loftus, Howie (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Nonzinyana, Luvuyo (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Wagner, Christopher (M) Big Bay 6    


40-44 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Reen, Brad (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Noble, Chad (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Loftus, Howie (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Heath, Johan (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Nonzinyana, Luvuyo (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Gane, Benji (M) East London 3    
Grand Final   7 Wagner, Christopher (M) Big Bay 2    


40-44 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Loftus, Howie (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Nonzinyana, Luvuyo (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Craig, Wayne (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Wagner, Christopher (M) Big Bay 5    


40-44 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Reen, Brad (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Noble, Chad (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Heath, Johan (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Loftus, Howie (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Nonzinyana, Luvuyo (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Gane, Benji (M) East London 3    
Grand Final   7 Wagner, Christopher (M) Big Bay 2    
Grand Final   8 Jerling, Roland (M) Seagulls 1    


45-49 Female 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Loftus, Nina (F) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Zumpt, Meike (F) Milnerton 7    
Grand Final   3 Osborne, Tanya (F) Marine 6    
Grand Final   4 Pooley, Tracey (F) Clifton 5    
Grand Final   5 Botha, Andrea (F) Umhlanga Rocks 4    


45-49 Female Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Borchardt, Nadine (F) Clifton 8    
Grand Final   2 Zumpt, Meike (F) Milnerton 7    
Grand Final   3 Botha, Andrea (F) Umhlanga Rocks 6    
Grand Final   4 Pooley, Tracey (F) Clifton 5    


45-49 Female Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Borchardt, Nadine (F) Clifton 8    
Grand Final   2 Zumpt, Meike (F) Milnerton 7    
Grand Final   3 Pooley, Tracey (F) Clifton 6    
Grand Final   4 Botha, Andrea (F) Umhlanga Rocks 5    


45-49 Female Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Osborne, Tanya (F) Marine 8    
Grand Final   2 Zumpt, Meike (F) Milnerton 7    


45-49 Female Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Osborne, Tanya (F) Marine 8    
Grand Final   2 Botha, Andrea (F) Umhlanga Rocks 7    
Grand Final   3 Zumpt, Meike (F) Milnerton 6    


45-49 Female Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Osborne, Tanya (F) Marine 8    
Grand Final   2 Botha, Andrea (F) Umhlanga Rocks 7    
Grand Final   3 Zumpt, Meike (F) Milnerton 6    


45-49 Male 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Ambrose, Dustin (M) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Challenor, Brett (M) Umhlanga Rocks 7    
Grand Final   3 Mockford, Craig (M) Clifton 6    
Grand Final   4 Gous, Fanta (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Cowper-Johnson, Gary (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Eray, Laurent (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Stone, Andrew (M) Summerstrand 2    
Grand Final   8 Harcus, Brandon (M) Summerstrand 1    


45-49 Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Ambrose, Dustin (M) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Kitto, Greg (M) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Mockford, Craig (M) Clifton 6    
Grand Final   4 Stone, Andrew (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Cowper-Johnson, Gary (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Le Roux, David (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Cloete-Hopkins, Alex (M) Clifton 2    
Grand Final   8 Middleton, Paul (M) Kings Beach 1    


45-49 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Le Roux, David (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Kitto, Greg (M) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Allen, Christopher (M) Kings Beach 6    
Grand Final   4 Gous, Fanta (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Mockford, Craig (M) Clifton 4    
Grand Final   6 Stone, Andrew (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Cowper-Johnson, Gary (M) Summerstrand 2    
Grand Final   8 Middleton, Paul (M) Kings Beach 1    


45-49 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Stone, Andrew (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Gous, Fanta (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Challenor, Brett (M) Umhlanga Rocks 6    
Grand Final   4 Cowper-Johnson, Gary (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Brown, Donovan (M) Clifton 4    
Grand Final   6 Le Roux, David (M) Summerstrand 3    


45-49 Male Double Ski
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Summerstrand Team A Summerstrand 8    
    > Gous, Fanta (M)        
    > Stone, Andrew (M)        
Grand Final   2 Umhlanga Rocks Team A Umhlanga Rocks 7    
    > Challenor, Brett (M)        
    > Horn, Nic (M)        
Grand Final   3 Milnerton Team A Milnerton 6    
    > Jones, Peter (M)        
    > Zumpt, Marco (M)        
Grand Final   4 Clifton Team A Clifton 5    
    > Brown, Donovan (M)        
    > Mockford, Craig (M)        
Grand Final   5 Kings Beach Team A Kings Beach 4    
    > Allen, Christopher (M)        
    > Middleton, Paul (M)        
Grand Final   6 Summerstrand Team B Summerstrand 3    
    > Eray, Laurent (M)        
    > Harcus, Brandon (M)        


45-49 Male Ironman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Stone, Andrew (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Harcus, Brandon (M) Summerstrand 7    


45-49 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Cloete-Hopkins, Alex (M) Clifton 8    
Grand Final   2 Newton-Johnson, Bevan (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Harcus, Brandon (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Ambrose, Dustin (M) Durban Surf 5    
Grand Final   5 Siko, Irvin (M) Bluewater Bay 4    


45-49 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Stone, Andrew (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Eray, Laurent (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Challenor, Brett (M) Umhlanga Rocks 6    
Grand Final   4 Gous, Fanta (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Zumpt, Marco (M) Milnerton 4    
Grand Final   6 Mockford, Craig (M) Clifton 3    
Grand Final   7 Brown, Donovan (M) Clifton 2    
Grand Final   8 Siko, Irvin (M) Bluewater Bay 1    


45-49 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Challenor, Brett (M) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 Cloete-Hopkins, Alex (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Botha, Dylan (M) Umhlanga Rocks 6    
Grand Final   4 Newton-Johnson, Bevan (M) Clifton 5    
Grand Final   5 Harcus, Brandon (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Stone, Andrew (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Zumpt, Marco (M) Milnerton 2    
Grand Final   8 Le Roux, David (M) Summerstrand 1    
Grand Final   9 Cowper-Johnson, Gary (M) Summerstrand 0    
Grand Final   10 Middleton, Paul (M) Kings Beach 0    


50-54 Female 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Pearson, Lisa (F) Umhlanga Rocks 8    


50-54 Female Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Pearson, Lisa (F) Umhlanga Rocks 8    


50-54 Female Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Pearson, Lisa (F) Umhlanga Rocks 8    


50-54 Male 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Jefferies, Bruce (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Dupper, Louis (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Ingpen, Paul (M) Clifton 6    
Grand Final   4 Allderman, Mark (M) Clifton 5    


50-54 Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Horn, Nic (M) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 Jefferies, Bruce (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Allderman, Mark (M) Clifton 6    
Grand Final   4 Lloyd, Shaun (M) Kings Beach 5    
Grand Final   5 Potgieter, Gordon (M) Seagulls 4    


50-54 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Horn, Nic (M) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 Jefferies, Bruce (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Duffy, Peter-John (M) Kings Beach 6    
Grand Final   4 Allderman, Mark (M) Clifton 5    
Grand Final   5 de Villiers, PK (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Potgieter, Gordon (M) Seagulls 3    
Grand Final   7 Lloyd, Shaun (M) Kings Beach 2    
Grand Final   8 Dupper, Louis (M) Summerstrand 1    
Grand Final   9 Ingpen, Paul (M) Clifton 0    


50-54 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 McClelland, Robert (M) Clifton 8    
Grand Final   2 Gault, Rob (M) Kings Beach 7    
Grand Final   3 Gaylard, Anton (M) Clifton 6    
Grand Final   4 Pritchard, Andrew (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Ingpen, Paul (M) Clifton 4    


50-54 Male Double Ski
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Gaylard, Anton (M)        
    > Ingpen, Paul (M)        
Grand Final   2 Kings Beach Team A Kings Beach 7    
    > Gault, Rob (M)        
    > Lloyd, Shaun (M)        


50-54 Male Ironman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gault, Rob (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Pritchard, Andrew (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Ingpen, Paul (M) Clifton 6    


50-54 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Duffy, Peter-John (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Ingpen, Paul (M) Clifton 7    
Grand Final   3 Gault, Rob (M) Kings Beach 8    


50-54 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Gault, Rob (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 de Villiers, PK (M) Summerstrand 7    
Grand Final   3 Dupper, Louis (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Gaylard, Anton (M) Clifton 5    
Grand Final   5 Pritchard, Andrew (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Ingpen, Paul (M) Clifton 3    
Grand Final   7 Lloyd, Shaun (M) Kings Beach 2    


50-54 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Duffy, Peter-John (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Ingpen, Paul (M) Clifton 7    
Grand Final   3 de Villiers, PK (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Gault, Rob (M) Kings Beach 5    
Grand Final   5 Pritchard, Andrew (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Dupper, Louis (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Potgieter, Gordon (M) Seagulls 2    


55-59 Female Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Van Bassen Jongbloet, Carryl (F) Umhlanga Rocks 8    


55-59 Female Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Van Bassen Jongbloet, Carryl (F) Umhlanga Rocks 8    


55-59 Female Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Van Bassen Jongbloet, Carryl (F) Umhlanga Rocks 8    


55-59 Male 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Jones, Peter (M) Milnerton 8    


55-59 Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Jones, Peter (M) Milnerton 8    


55-59 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Jones, Peter (M) Milnerton 8    


55-59 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Jones, Peter (M) Milnerton 8    


55-59 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Jones, Peter (M) Milnerton 8    


55-59 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clarke, Brian (M) Kings Beach 8    


55-59 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clarke, Brian (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Jones, Peter (M) Milnerton 7    


60-64 Male 1km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Pearson, Chris (M) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 Morris, Derek (M) Umhlanga Rocks 7    


60-64 Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Morris, Derek (M) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 Slabbert, Stanford (M) Summerstrand 7    


60-64 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Pearson, Chris (M) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 Morris, Derek (M) Umhlanga Rocks 7    
Grand Final   3 Harvey, Gavin (M) Kings Beach 6    
Grand Final   4 Slabbert, Stanford (M) Summerstrand 5    


60-64 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Slabbert, Stanford (M) Summerstrand 8    


60-64 Male Double Ski
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Kings Beach Team A Kings Beach 8    
    > Harvey, Gavin (M)        
    > Van Rooyen, Andre (M)        


60-64 Male Ironman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Slabbert, Stanford (M) Summerstrand 8    


60-64 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Slabbert, Stanford (M) Summerstrand 8    


60-64 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Slabbert, Stanford (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Harvey, Gavin (M) Kings Beach 7    


60-64 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Slabbert, Stanford (M) Summerstrand 8    
Grand Final   2 Morris, Derek (M) Umhlanga Rocks 7    


65-69 Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Cones, Nigel (M) Kings Beach 8    


65-69 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Van Rooyen, Andre (M) Kings Beach 8    


65-69 Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Cones, Nigel (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Van Rooyen, Andre (M) Kings Beach 7    


70-74 Male 1km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Darbyshire-Roberts, Bruce (M) Scottburgh 8    


70-74 Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Darbyshire-Roberts, Bruce (M) Scottburgh 8    


70-74 Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Darbyshire-Roberts, Bruce (M) Scottburgh 8    


70-74 Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Darbyshire-Roberts, Bruce (M) Scottburgh 8