2021 DHL SA NATIONALS - SENIORS (Event Date: 04/10/2021)

All Results

Generated on 02/12/2021 3:24 pm


Open Female 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Corris-Nordengen, Sasha-Lee (F) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 De Jager, Amica (F) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Mhlungu, Ayanda (F) Durban Surf 6    
Grand Final   4 Corbett, Melissa (F) Durban Surf 5    
Grand Final   5 Nelson, Hannah (F) Summerstrand 4    
Grand Final   6 De wet, Katrien (F) Clifton 3    
Grand Final   7 Mallion, Christina (F) Clifton 2    
Grand Final   8 Button, Kai sea (F) Clifton 1    
Grand Final   9 Gorille, Sylvie (F) Clifton 0    
Grand Final   10 Basson, Tyler (F) Summerstrand 0    


Open Female 3 x 1km Beach Run Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Durban Surf Team A Durban Surf 8    
    > Augustyn, Mandi (F)        
    > Corbett, Melissa (F)        
    > Mhlungu, Ayanda (F)        
Grand Final   2 Clifton Team A Clifton 7    
    > Allen, Caitlin (F)        
    > Mallion, Christina (F)        
    > McClelland, Gina (F)        
Grand Final   3 Clifton Team B Clifton 6    
    > Button, Kai sea (F)        
    > De wet, Katrien (F)        
    > Gorille, Sylvie (F)        


Open Female Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Corbett, Melissa (F) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Allen, Caitlin (F) Clifton 7    
Grand Final   3 Mhlungu, Ayanda (F) Durban Surf 6    
Grand Final   4 Mallion, Christina (F) Clifton 5    
Grand Final   5 Georgiou, Marina (F) Kings Beach 4    
Grand Final   6 Herrman, Leigh (F) False Bay 3    
Grand Final   8 Button, Kai sea (F) Clifton 1    
Grand Final   777 Benjamin, Bilqees (F) False Bay 2    


Open Female Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Durban Surf Team A Durban Surf 8    
    > Augustyn, Mandi (F)        
    > Corbett, Melissa (F)        
    > De Jager, Amica (F)        
    > Mhlungu, Ayanda (F)        
Grand Final   2 Clifton Team A Clifton 7    
    > Allen, Caitlin (F)        
    > Button, Kai sea (F)        
    > Gorille, Sylvie (F)        
    > Mallion, Christina (F)        


Open Female Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Semi-Final 1 1 Corbett, Melissa (F) Durban Surf 0    
Semi-Final 1 2 Basson, Tyler (F) Summerstrand 0    
Semi-Final 1 3 Gorille, Sylvie (F) Clifton 0    
Semi-Final 1 4 Benjamin, Bilqees (F) False Bay 0    
Semi-Final 1 5 Georgiou, Marina (F) Kings Beach 0    
Semi-Final 2 1 Augustyn, Mandi (F) Durban Surf 0    
Semi-Final 2 2 Allen, Caitlin (F) Clifton 0    
Semi-Final 2 3 Mhlungu, Ayanda (F) Durban Surf 0    
Semi-Final 2 4 Nelson, Hannah (F) Summerstrand 0    
Semi-Final 2 5 McClelland, Gina (F) Clifton 0    
Grand Final   1 Corbett, Melissa (F) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Augustyn, Mandi (F) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Allen, Caitlin (F) Clifton 6    
Grand Final   4 Basson, Tyler (F) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Mhlungu, Ayanda (F) Durban Surf 4    
Grand Final   6 Nelson, Hannah (F) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Gorille, Sylvie (F) Clifton 2    
Grand Final   8 Benjamin, Bilqees (F) False Bay 1    


Open Female Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 De Jager, Amica (F) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Mallion, Christina (F) Clifton 7    
Grand Final   3 Corris-Nordengen, Sasha-Lee (F) Umhlanga Rocks 6    
Grand Final   4 Button, Kai sea (F) Clifton 5    
Grand Final   5 Schon, Angelica (F) Milnerton 4    
Grand Final   6 McClelland, Gina (F) Clifton 3    
Grand Final   7 Allen, Caitlin (F) Clifton 2    
Grand Final   8 De wet, Katrien (F) Clifton 1    
Grand Final   9 Bottomley, Siobhan Anne (F) Milnerton 0    
Grand Final   10 Nelson, Hannah (F) Summerstrand 0    
Grand Final   11 Basson, Tyler (F) Summerstrand 0    


Open Female Board Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Button, Kai sea (F)        
    > Mallion, Christina (F)        
    > McClelland, Gina (F)        
Grand Final   2 Clifton Team B Clifton 7    
    > Allen, Caitlin (F)        
    > De wet, Katrien (F)        
    > Gorille, Sylvie (F)        
Grand Final   3 Milnerton Team A Milnerton 6    
    > Bottomley, Siobhan Anne (F)        
    > Marthinusen, Bianca (F)        
    > Schon, Angelica (F)        


Open Female Board Rescue
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Button, Kai sea (F)        
    > Mallion, Christina (F)        
Grand Final   2 Milnerton Team A Milnerton 7    
    > Bottomley, Siobhan Anne (F)        
    > Schon, Angelica (F)        
Grand Final   3 Clifton Team B Clifton 6    
    > De wet, Katrien (F)        
    > McClelland, Gina (F)        
Grand Final   4 Summerstrand Team A Summerstrand 5    
    > Basson, Tyler (F)        
    > Nelson, Hannah (F)        


Open Female Double Ski
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Button, Kai sea (F)        
    > Mallion, Christina (F)        
Grand Final   2 Milnerton Team A Milnerton 7    
    > Bottomley, Siobhan Anne (F)        
    > Schon, Angelica (F)        
Grand Final   3 Summerstrand Team A Summerstrand 6    
    > Basson, Tyler (F)        
    > Nelson, Hannah (F)        
Grand Final   4 Clifton Team C Clifton 5    
    > Allen, Caitlin (F)        
    > De wet, Katrien (F)        
Grand Final   5 Clifton Team B Clifton 4    
    > Gorille, Sylvie (F)        
    > McClelland, Gina (F)        


Open Female Ironwoman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 De Jager, Amica (F) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Corris-Nordengen, Sasha-Lee (F) Umhlanga Rocks 7    
Grand Final   3 Button, Kai sea (F) Clifton 6    
Grand Final   4 Mallion, Christina (F) Clifton 5    
Grand Final   999 De wet, Katrien (F) Clifton 0    
Grand Final   999 Bottomley, Siobhan Anne (F) Milnerton 0    


Open Female Rescue Tube Rescue
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Allen, Caitlin (F)        
    > Button, Kai sea (F)        
    > De wet, Katrien (F)        
    > Gorille, Sylvie (F)        
Grand Final   2 Milnerton Team A Milnerton 7    
    > Bottomley, Siobhan Anne (F)        
    > Marthinusen, Bianca (F)        
    > Schon, Angelica (F)        


Open Female Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Corris-Nordengen, Sasha-Lee (F) Umhlanga Rocks 8    
Grand Final   2 De Jager, Amica (F) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Marthinusen, Bianca (F) Milnerton 6    
Grand Final   4 Mallion, Christina (F) Clifton 5    
Grand Final   5 De wet, Katrien (F) Clifton 4    
Grand Final   6 Button, Kai sea (F) Clifton 3    


Open Female Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 De Jager, Amica (F) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Corris-Nordengen, Sasha-Lee (F) Umhlanga Rocks 7    
Grand Final   3 Button, Kai sea (F) Clifton 6    
Grand Final   4 Mallion, Christina (F) Clifton 5    
Grand Final   5 Schon, Angelica (F) Milnerton 4    
Grand Final   6 Gorille, Sylvie (F) Clifton 3    
Grand Final   7 Bottomley, Siobhan Anne (F) Milnerton 2    
Grand Final   8 McClelland, Gina (F) Clifton 1    


Open Female Single Ski Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Button, Kai sea (F)        
    > Gorille, Sylvie (F)        
    > Mallion, Christina (F)        


Open Female Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 De Jager, Amica (F) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Corris-Nordengen, Sasha-Lee (F) Umhlanga Rocks 7    
Grand Final   3 Marthinusen, Bianca (F) Milnerton 6    
Grand Final   4 Button, Kai sea (F) Clifton 5    
Grand Final   5 Mallion, Christina (F) Clifton 4    
Grand Final   6 De wet, Katrien (F) Clifton 3    
Grand Final   7 Bottomley, Siobhan Anne (F) Milnerton 2    


Open Female Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clifton Team A Clifton 8    
    > Allen, Caitlin (F)        
    > Button, Kai sea (F)        
    > De wet, Katrien (F)        
    > Mallion, Christina (F)        


Open Male 2km Beach Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Cooke, Keegan (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Msani, Nhlanhla (M) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Shaff, Robert (M) Llandudno 6    
Grand Final   4 Clarke, Robert (M) Kings Beach 5    
Grand Final   5 Keeling, Mark (M) Fish Hoek 4    
Grand Final   6 Prins, Earlon (M) Marlin 3    
Grand Final   7 Ntuthu, Bulumko (M) Kings Beach 2    
Grand Final   8 Mthimkhulu, Ayanda (M) Scottburgh 1    


Open Male 3 x 1km Beach Run Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Durban Surf Team A Durban Surf 8    
    > Msani, Nhlanhla (M)        
    > Mthethwa, Siyanda (M)        
    > Ngcobo, Zamo (M)        
Grand Final   2 Marlin Team A Marlin 7    
    > Mabato, Akhona (M)        
    > Prins, Earlon (M)        
    > Tladi, Lyelle Alonzo (M)        
Grand Final   3 Kings Beach Team A Kings Beach 6    
    > Clarke, Robert (M)        
    > Cooke, Keegan (M)        
    > Ntuthu, Bulumko (M)        
Grand Final   4 Llandudno Team A Llandudno 5    
    > Amor, Calvin (M)        
    > Shaff, Robert (M)        
    > Tweddle, Robert (M)        
Grand Final   5 Scottburgh Team A Scottburgh 4    
    > Mbutho, Sibonelo (M)        
    > Mthimkhulu, Ayanda (M)        
    > Nienaber, Kai (M)        
Grand Final   6 Scottburgh Team B Scottburgh 3    
    > Dlamini, Thembinkosi (M)        
    > Mngadi, Africa (M)        
    > Ndlela, Thabiso (M)        
Grand Final   7 Llandudno Team B Llandudno 2    
    > Anderson, Matthew (M)        
    > Robertson, Tallon (M)        
    > Van Baarsel, Max (M)        
Grand Final   8 Summerstrand Team A Summerstrand 1    
    > Blandin de Chalain, Alexander (M)        
    > Edwards, David (M)        
    > Jonas, Tristan (M)        
Grand Final   9 Clifton Team A Clifton 0    
    > Jali, Luyanda (M)        
    > Manchest, Avron (M)        
    > van der Schyff, Zack (M)        
Grand Final   10 Clifton Team C Clifton 0    
    > Manchest, Grantham (M)        
    > Pelser, Jordan (M)        
    > Tomitsuko, Taro (M)        
Grand Final   11 Clifton Team B Clifton 0    
    > Mduyeshane, Buntu (M)        
    > Thompson, Teagan (M)        
    > Vermaak, Cornel (M)        


Open Male Beach Flags
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Clarke, Chevan John (M) Durban Surf 8    
Grand Final   2 De Morny, Ryle (M) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Hassiem, Taariq (M) Durban Surf 6    
Grand Final   4 Slabbert, Todd (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Jonas, Tristan (M) Summerstrand 4    
Grand Final   6 Minter, Daniel (M) False Bay 3    
Grand Final   7 Anderson, Matthew (M) Llandudno 2    
Grand Final   8 Minter, Jordan (M) False Bay 1    


Open Male Beach Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 False Bay Team A False Bay 8    
    > Minter, Jordan (M)        
    > Minter, Daniel (M)        
    > Peterson, Jonathan (M)        
    > Spogter, Daniel (M)        
Grand Final   2 Kings Beach Team A Kings Beach 7    
    > Campher (HB), Matthew (M)        
    > Clarke, Robert (M)        
    > Cooke, Keegan (M)        
    > Ntuthu, Bulumko (M)        
Grand Final   3 Marlin Team B Marlin 6    
    > Kruger, Benjamin (M)        
    > Miller, Lee (M)        
    > Tladi, Lyelle Alonzo (M)        
    > Van Niekerk, Taegan (M)        
Grand Final   4 Llandudno Team A Llandudno 5    
    > Amor, Calvin (M)        
    > Anderson, Matthew (M)        
    > Collier, Jason (M)        
    > Lim, Joshua (M)        
Grand Final   5 Durban Surf Team A Durban Surf 4    
    > Clarke, Chevan John (M)        
    > De Morny, Ryle (M)        
    > Hassiem, Taariq (M)        
    > Msani, Nhlanhla (M)        
Grand Final   6 Summerstrand Team A Summerstrand 3    
    > Blandin de Chalain, Alexander (M)        
    > Jonas, Tristan (M)        
    > Jones, Aiden (M)        
    > Slabbert, Todd (M)        
Grand Final   7 Clifton Team A Clifton 2    
    > Jali, Luyanda (M)        
    > Manchest, Avron (M)        
    > Mduyeshane, Buntu (M)        
    > Thompson, Teagan (M)        
Grand Final   8 Llandudno Team B Llandudno 1    
    > Amor, Sasha (M)        
    > Robertson, Tallon (M)        
    > Shaff, Robert (M)        
    > Tweddle, Robert (M)        


Open Male Beach Sprint
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 De Morny, Ryle (M) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Clarke, Chevan John (M) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Ntuthu, Bulumko (M) Kings Beach 6    
Grand Final   4 Minter, Jordan (M) False Bay 5    
Grand Final   5 Tladi, Lyelle Alonzo (M) Marlin 4    
Grand Final   6 Jonas, Tristan (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Kruger, Benjamin (M) Marlin 2    
Grand Final   8 Peterson, Jonathan (M) False Bay 1    


Open Male Board Race
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Semi-Final 1 1 Anderson, Matthew (M) Llandudno 0    
Semi-Final 1 2 Clarke, Robert (M) Kings Beach 0    
Semi-Final 1 3 Amor, Calvin (M) Llandudno 0    
Semi-Final 1 4 Haupt, Cheyne (M) Fish Hoek 0    
Semi-Final 1 5 Mitchell, Kirk (M) Milnerton 0    
Semi-Final 1 6 Mthimkhulu, Ayanda (M) Scottburgh 0    
Semi-Final 1 7 Jones, Jason (M) Summerstrand 0    
Semi-Final 1 8 Nienaber, Kai (M) Scottburgh 0    
Semi-Final 2 1 Krieger, Wade (M) Durban Surf 0    
Semi-Final 2 2 Jacobson, Jamie (M) Fish Hoek 0    
Semi-Final 2 3 Ngcobo, Zamo (M) Durban Surf 0    
Semi-Final 2 4 von der Meden, Rolf (M) Marine 0    
Semi-Final 2 5 Johnson, Luke (M) East London 0    
Semi-Final 2 6 Collier, Jason (M) Llandudno 0    
Semi-Final 2 7 Amor, Sasha (M) Llandudno 0    
Semi-Final 2 8 Blandin de Chalain, Alexander (M) Summerstrand 0    
Grand Final   1 Krieger, Wade (M) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Haupt, Cheyne (M) Fish Hoek 7    
Grand Final   3 Anderson, Matthew (M) Llandudno 6    
Grand Final   4 Amor, Calvin (M) Llandudno 5    
Grand Final   5 Clarke, Robert (M) Kings Beach 4    
Grand Final   6 von der Meden, Rolf (M) Marine 3    
Grand Final   7 Collier, Jason (M) Llandudno 2    
Grand Final   8 Mitchell, Kirk (M) Milnerton 1    
Grand Final   9 Amor, Sasha (M) Llandudno 0    
Grand Final   10 Johnson, Luke (M) East London 0    
Grand Final   11 Jacobson, Jamie (M) Fish Hoek 0    
Grand Final   12 Nienaber, Kai (M) Scottburgh 0    
Grand Final   13 Jones, Jason (M) Summerstrand 0    
Grand Final   14 Blandin de Chalain, Alexander (M) Summerstrand 0    
Grand Final   15 Ngcobo, Zamo (M) Durban Surf 0    
Grand Final   16 Mthimkhulu, Ayanda (M) Scottburgh 0    


Open Male Board Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Llandudno Team A Llandudno 8    
    > Amor, Calvin (M)        
    > Shaff, Robert (M)        
    > Tweddle, Robert (M)        
Grand Final   2 Fish Hoek Team A Fish Hoek 7    
    > Haupt, Cheyne (M)        
    > Keeling, Mark (M)        
    > Wessels, Jadon (M)        
Grand Final   3 Kings Beach Team A Kings Beach 6    
    > Butler, Luke (M)        
    > Clarke, Robert (M)        
    > Cooke, Keegan (M)        
Grand Final   4 Llandudno Team B Llandudno 5    
    > Anderson, Matthew (M)        
    > Collier, Jason (M)        
    > Van Baarsel, Max (M)        
Grand Final   5 Milnerton Team A Milnerton 4    
    > Chandler, Ryan (M)        
    > Godlonton Shaw, Bronson (M)        
    > Mitchell, Kirk (M)        
Grand Final   6 Summerstrand Team A Summerstrand 3    
    > Blandin de Chalain, Alexander (M)        
    > Edwards, David (M)        
    > Jones, Jason (M)        
Grand Final   7 Fish Hoek Team B Fish Hoek 2    
    > Bernstein, Tristan (M)        
    > Jacobson, Jamie (M)        
    > Topliss, Alex (M)        


Open Male Board Rescue
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Llandudno Team A Llandudno 8    
    > Amor, Calvin (M)        
    > Tweddle, Robert (M)        
Grand Final   2 Kings Beach Team B Kings Beach 7    
    > Biddulph, Cullen (M)        
    > Clarke, Robert (M)        
Grand Final   3 Milnerton Team A Milnerton 6    
    > Chandler, Ryan (M)        
    > Godlonton Shaw, Bronson (M)        
Grand Final   4 Fish Hoek Team A Fish Hoek 5    
    > Haupt, Cheyne (M)        
    > Wessels, Jadon (M)        
Grand Final   5 Llandudno Team C Llandudno 4    
    > Shaff, Robert (M)        
    > Van Baarsel, Max (M)        
Grand Final   6 Kings Beach Team A Kings Beach 3    
    > Butler, Luke (M)        
    > Cooke, Keegan (M)        
Grand Final   7 Summerstrand Team A Summerstrand 2    
    > Edwards, David (M)        
    > Jones, Jason (M)        
Grand Final   8 Llandudno Team B Llandudno 1    
    > Anderson, Matthew (M)        
    > Collier, Jason (M)        


Open Male Double Ski
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Fish Hoek Team A Fish Hoek 8    
    > Jacobson, Jamie (M)        
    > Keeling, Mark (M)        
Grand Final   2 Fish Hoek Team C Fish Hoek 7    
    > Bernstein, Tristan (M)        
    > Carstens, Gary (M)        
Grand Final   3 Summerstrand Team A Summerstrand 6    
    > Edwards, David (M)        
    > Jones, Jason (M)        
Grand Final   4 Fish Hoek Team B Fish Hoek 5    
    > Haupt, Cheyne (M)        
    > Topliss, Alex (M)        
Grand Final   5 Kings Beach Team A Kings Beach 4    
    > Aubin, Greg (M)        
    > Butler, Luke (M)        
Grand Final   6 Milnerton Team A Milnerton 3    
    > Fourie, Dylan (M)        
    > Godlonton Shaw, Bronson (M)        
Grand Final   7 Llandudno Team A Llandudno 2    
    > Collier, Jason (M)        
    > Tweddle, Robert (M)        
Grand Final   8 Summerstrand Team B Summerstrand 1    
    > Jones, Aiden (M)        
    > Millard, Maurice (M)        
Grand Final   9 Llandudno Team B Llandudno 0    
    > Amor, Sasha (M)        
    > Robertson, Tallon (M)        


Open Male Ironman
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Krieger, Wade (M) Durban Surf 8    
Grand Final   2 Haupt, Cheyne (M) Fish Hoek 7    
Grand Final   3 Keeling, Mark (M) Fish Hoek 6    
Grand Final   4 Jones, Jason (M) Summerstrand 5    
Grand Final   5 Tweddle, Robert (M) Llandudno 4    
Grand Final   6 Van Baarsel, Max (M) Llandudno 3    
Grand Final   7 Johnson, Luke (M) East London 2    
Grand Final   8 Jacobson, Jamie (M) Fish Hoek 1    
Grand Final   9 Butler, Luke (M) Kings Beach 0    
Grand Final   10 Shaff, Robert (M) Llandudno 0    
Grand Final   11 Ngcobo, Zamo (M) Durban Surf 0    
Grand Final   12 von der Meden, Rolf (M) Marine 0    
Grand Final   13 Neusch, Alex (M) Big Bay 0    
Grand Final   14 Topliss, Alex (M) Fish Hoek 0    
Grand Final   15 Manchest, Avron (M) Clifton 0    
Grand Final   16 Mtiya, Athenkosi (M) Kings Beach 0    


Open Male Rescue Tube Rescue
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Milnerton Team A Milnerton 8    
    > Chandler, Ryan (M)        
    > Fourie, Dylan (M)        
    > Godlonton Shaw, Bronson (M)        
    > Mitchell, Kirk (M)        
Grand Final   2 Kings Beach Team A Kings Beach 7    
    > Biddulph, Cullen (M)        
    > Butler, Luke (M)        
    > Clarke, Robert (M)        
    > Cooke, Keegan (M)        
Grand Final   3 Clifton Team A Clifton 5.5    
    > Manchest, Avron (M)        
    > Mduyeshane, Buntu (M)        
    > Thompson, Teagan (M)        
    > Tomitsuko, Taro (M)        
Grand Final   3 Fish Hoek Team A Fish Hoek 5.5    
    > Carstens, Gary (M)        
    > Haupt, Cheyne (M)        
    > Jacobson, Jamie (M)        
    > Wessels, Jadon (M)        
Grand Final   5 Llandudno Team A Llandudno 4    
    > Anderson, Matthew (M)        
    > Collier, Jason (M)        
    > Getz, Craig (M)        
    > Robertson, Tallon (M)        
Grand Final   6 Summerstrand Team A Summerstrand 3    
    > Blandin de Chalain, Alexander (M)        
    > Jonas, Tristan (M)        
    > Jones, Jason (M)        
    > Slabbert, Todd (M)        
Grand Final   7 Clifton Team B Clifton 2    
    > Danca, Thabiso (M)        
    > Jali, Luyanda (M)        
    > Manchest, Grantham (M)        
    > van der Schyff, Zack (M)        


Open Male Run/Swim/Run
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Biddulph, Cullen (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Cooke, Keegan (M) Kings Beach 7    
Grand Final   3 Tomitsuko, Taro (M) Clifton 6    
Grand Final   4 Tucker, Josh (M) Kings Beach 5    
Grand Final   5 Chandler, Ryan (M) Milnerton 4    
Grand Final   6 Jones, Jason (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Manchest, Avron (M) Clifton 2    
Grand Final   8 Fourie, Dylan (M) Milnerton 1    
Grand Final   9 von der Meden, Rolf (M) Marine 0    
Grand Final   10 Dlamini, Thembinkosi (M) Scottburgh 0    
Grand Final   11 Marx, Christopher (M) Summerstrand 0    
Grand Final   12 van der Schyff, Zack (M) Clifton 0    
Grand Final   13 Neusch, Alex (M) Big Bay 0    
Grand Final   14 Manchest, Grantham (M) Clifton 0    
Grand Final   15 Topliss, Alex (M) Fish Hoek 0    
Grand Final   16 Robertson, Tallon (M) Llandudno 0    
Grand Final   17 du Plessis, Daniel (M) Milnerton 0    
Grand Final   18 Murphy, Graeme (M) Milnerton 0    
Grand Final   19 Bauriedl, Markus (M) Llandudno 0    


Open Male Single Ski
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Semi-Final 1 1 Keeling, Mark (M) Fish Hoek 0    
Semi-Final 1 2 Jones, Jason (M) Summerstrand 0    
Semi-Final 1 3 Johnson, Luke (M) East London 0    
Semi-Final 1 4 Edwards, David (M) Summerstrand 0    
Semi-Final 1 5 Krieger, Wade (M) Durban Surf 0    
Semi-Final 1 6 Tweddle, Robert (M) Llandudno 0    
Semi-Final 1 7 Clarke, Robert (M) Kings Beach 0    
Semi-Final 1 8 Neusch, Alex (M) Big Bay 0    
Semi-Final 2 1 Jacobson, Jamie (M) Fish Hoek 0    
Semi-Final 2 2 Topliss, Alex (M) Fish Hoek 0    
Semi-Final 2 3 Carstens, Gary (M) Fish Hoek 0    
Semi-Final 2 4 Collier, Jason (M) Llandudno 0    
Semi-Final 2 5 Bernstein, Tristan (M) Fish Hoek 0    
Semi-Final 2 6 Millard, Maurice (M) Summerstrand 0    
Semi-Final 2 7 Aubin, Greg (M) Kings Beach 0    
Semi-Final 2 8 Jones, Aiden (M) Summerstrand 0    
Grand Final   1 Keeling, Mark (M) Fish Hoek 8    
Grand Final   2 Krieger, Wade (M) Durban Surf 7    
Grand Final   3 Carstens, Gary (M) Fish Hoek 6    
Grand Final   4 Jacobson, Jamie (M) Fish Hoek 5    
Grand Final   5 Bernstein, Tristan (M) Fish Hoek 4    
Grand Final   6 Jones, Jason (M) Summerstrand 3    
Grand Final   7 Tweddle, Robert (M) Llandudno 2    
Grand Final   8 Johnson, Luke (M) East London 1    


Open Male Single Ski Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Fish Hoek Team A Fish Hoek 8    
    > Jacobson, Jamie (M)        
    > Keeling, Mark (M)        
    > Topliss, Alex (M)        
Grand Final   2 Fish Hoek Team B Fish Hoek 7    
    > Bernstein, Tristan (M)        
    > Carstens, Gary (M)        
    > Wessels, Jadon (M)        
Grand Final   3 Summerstrand Team A Summerstrand 6    
    > Edwards, David (M)        
    > Jones, Jason (M)        
    > Millard, Maurice (M)        
Grand Final   4 Llandudno Team A Llandudno 5    
    > Collier, Jason (M)        
    > Shaff, Robert (M)        
    > Tweddle, Robert (M)        
Grand Final   5 Llandudno Team B Llandudno 4    
    > Amor, Sasha (M)        
    > Robertson, Tallon (M)        
    > Van Baarsel, Max (M)        
Grand Final   6 Summerstrand Team B Summerstrand 3    
    > Askew, Cameron (M)        
    > Jones, Aiden (M)        
    > Slabbert, Todd (M)        
Grand Final   7 Clifton Team A Clifton 2    
    > Manchest, Avron (M)        
    > Mduyeshane, Buntu (M)        
    > Thompson, Teagan (M)        


Open Male Surf Swim
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Cooke, Keegan (M) Kings Beach 8    
Grand Final   2 Biddulph, Cullen (M) Kings Beach 7    
Grand Final   3 Jones, Jason (M) Summerstrand 6    
Grand Final   4 Haupt, Cheyne (M) Fish Hoek 5    
Grand Final   5 Chandler, Ryan (M) Milnerton 4    
Grand Final   6 Tucker, Josh (M) Kings Beach 3    
Grand Final   7 Tomitsuko, Taro (M) Clifton 2    
Grand Final   8 von der Meden, Rolf (M) Marine 1    
Grand Final   9 Collier, Jason (M) Llandudno 0    


Open Male Taplin Relay
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Kings Beach Team A Kings Beach 8    
    > Biddulph, Cullen (M)        
    > Butler, Luke (M)        
    > Clarke, Robert (M)        
    > Ntuthu, Bulumko (M)        
Grand Final   2 Fish Hoek Team A Fish Hoek 7    
    > Haupt, Cheyne (M)        
    > Keeling, Mark (M)        
    > Topliss, Alex (M)        
    > Wessels, Jadon (M)        
Grand Final   3 Kings Beach Team B Kings Beach 6    
    > Aubin, Greg (M)        
    > Campher (HB), Matthew (M)        
    > Cooke, Keegan (M)        
    > Tucker, Josh (M)        
Grand Final   4 Summerstrand Team A Summerstrand 5    
    > Blandin de Chalain, Alexander (M)        
    > Edwards, David (M)        
    > Jonas, Tristan (M)        
    > Jones, Jason (M)        
Grand Final   5 Milnerton Team A Milnerton 4    
    > Chandler, Ryan (M)        
    > Fourie, Dylan (M)        
    > Godlonton Shaw, Bronson (M)        
    > Mitchell, Kirk (M)        
Grand Final   6 Llandudno Team A Llandudno 3    
    > Amor, Calvin (M)        
    > Anderson, Matthew (M)        
    > Collier, Jason (M)        
    > Tweddle, Robert (M)        
Grand Final   7 Clifton Team A Clifton 2    
    > Manchest, Avron (M)        
    > Mduyeshane, Buntu (M)        
    > Tomitsuko, Taro (M)        
    > Vermaak, Cornel (M)        
Grand Final   8 Llandudno Team B Llandudno 1    
    > Getz, Craig (M)        
    > Lim, Joshua (M)        
    > Robertson, Tallon (M)        
    > Shaff, Robert (M)